Keby sme si chceli vytvoriť pomyselné dve misky váh, za najlepší pozitívny prínos pre Slovensko by sme mohli jednoznačne označiť euro. Väčšina z nás asi očakávala novú menu so strachom či neistotou. Predsa len, zvykať si na nové ceny v obchodoch, bude vyžadovať ešte nejaký čas. Ja osobne som nebola voči euru skeptická, ale po vlastnej skúsenosti s "lovením mincí" začínam chápať ostatných ľudí, ktorí sa márne snažia v obchode vyhrabať potrebný peňažný obnos. Hoci som očakávala kilometrové rady pri pokladniach, skutočnosť je iná. Treba oceniť aj božskú trpezlivosť, ktorú majú nielen pokladníci a pokladníčky, ale aj zvyšný národ. Nikde som zatiaľ nezaregistrovala nervóznych zákazníkov, ktorí by prešliapavali z miesta na miesto a nadávali ešte aj na to, že nebo je modré. Horšie je to so staršími ľuďmi, ktorým malé mince robia značné problémy. Ale vysporiadavajú sa s tým statočne. Keď som bola naposledy v jednom nemenovanom obchodnom reťazci, stála predo mnou jedna staršia pani. Keď sa ju už značne unavená pokladníčka spýtala, či bude platiť v korunách alebo eurách, vybrala si druhú možnosť a začala skúmať obsah svojej peňaženky. Po pár minútach neúspešného identifikovania "drobných" jej prišla na pomoc pohotová pokladníčka. Trpezlivo povyberala potrebné mince, pričom jej neustále vysvetľovala, čo robí, akú sumu má zaplatiť, pred jej očami pozbierala mince, vyrátala jej nahlas výdavok a s prehľadom vrátila pár centov. Aj keď sme si my ostatní postáli pri pokladni niečo dlhšie, ako bývalo zvykom, profesionálny prístup zo strany pracovníčky musel oceniť každý.
Myslím, že euro sa už postupne stáva súčasťou nášho každodenného života. A koruna môže pokojne vstúpiť do histórie.
Momentálne najväčším negatívom je všade skloňovaná plynová kríza. Popísalo sa o nej neúrekom, názory sa v mnohom rozchádzajú, no v jednom sa zhodnú všetci - treba túto situáciu riešiť. A to čo najskôr. Nebudem rozoberať udalosti posledných dní, pretože o tom už čvirikajú aj vrabce na stene. To, že sa vláda rozhodla obnoviť odstavený reaktor v Jaslovských Bohuniciach, vyvolalo rozporuplné názory nielen medzi Slovákmi, ale aj v Európskej Únii. Avšak dohoda medzi Ruskom a Ukrajinou je ešte stále v nedohľadne a zdá sa, že toto je najlepší spôsob, ako aspoň na určitý čas vyriešiť nepríjemný stav. Na diskusných fórach sa o správnosti tohto rozhodnutia diskutuje už dlhší čas. Samozrejme, každý si o tom myslí svoje, no väčšina diskutujúcich schvaľuje rozhodnutie vlády. Zaujímavý je fakt, že na tomto postupe sa zhodla koalícia s opozíciou, čo je v našich politických vodách dosť zriedkavý jav. Ale povedzme si na rovinu, ide o vážnu situáciu, a ak si nepomôžeme sami, nepomôže nám nikto. Všetci dobre vieme, že plyn z okolitých krajín sa na Slovensko nedostane len tak ľahko aj napriek tomu, že sa nám okolité štáty snažia pomôcť. No takisto vieme, že plyn nie je až takým problémom ako samotný tlak. Nechcem sa hrať na samozvaného odborníka, takže tu nebudem robiť vedecké závery. Najviac ma na tejto kauze fakt, že pokiaľ sa obnoví blok odstavenej elektrárne, bude to mať pre Slovensko neblahé dôsledky, keďže sme podpísali medzinárodné zmluvy, ktoré nemôžeme len tak porušiť. Otázka však znie takto: Môže Slovenská republika za stav, ktorý momentálne v Európe pretrváva ? Je to Slovenská republika, ktorá ide bezhlavo porušovať zmluvu a má byť potrestaná za to, že nemá inú možnosť? Únia si okolo seba postavila čínsky múr. Pripomína mi to situáciu z minulosti, keď sa budovala Matica slovenská. Keď prišla slovenská delegácia, cisár František Jozef II. sa ani neunúval prijať túto výpravu. Tým dal v podstate richý súhlas na jej vybudovanie. A keďže kto mlčí, svedčí, Slováci predsa len tú Maticu postavili. Teraz je situácia podobná. Nikto nám oficiálne nezakázal obnoviť blok elektrárne, tak prečo by sme to nespravili? Ide predsa o NÁŠ štát. Bolo by veľmi zaujímvé sledovať, keby sa niektorá z "vyspelých" krajín EÚ ocitla v našej situácii. Nech mi nikto nepovie, že keby bolo jedinou možnosťou obnovenie odstavenej elektrárne, ktorý štát by to neurobil ? Nech si medzinárodné zmluvy hovoria, čo chcú, toto je stav núdze. Nevidím dôvôd, prečo by sa z toho mali vyvodzovať dôsledky, že sme sa opovážili obnoviť odstavený blok. Prišiel niekto s lepším nápadom ? Neprišiel. A hoci sa mnohí budú tváriť kyslo, ale máme predsa demokraciu. Ak si niekto myslí, že má lepší plán, sem s ním. Ale je našou povinnosťou chrániť predovšetkým päť miliónov obyvateľov. Národné záujmy sú v momentálnom stave dôležitejšie ako celá Únia.
Každý má však právo na vlastný názor. Nie je mojím úmyslom viesť tu polemické debaty, ktoré i tak nič nevyriešia. Z tejto situácie by sme si skôr mali vziať ponaučenie. Ukázalo sa, že aj v tejto oblasti sú ešte na Slovensku veľké rezervy a stále je čo modernizovať. Ak chceme zamedziť podobnej situácii v budúcnosti, je potrebné sa k tejto otázke postaviť omnoho zodpovednejšie. Človek sa učí na vlastných chybách. Teraz vidíme, akí sme závislí na iných krajinách. Je načase postaviť sa konečne na vlastné nohy.
Komentáre